הצעה לסדר של ד"ר אלי לחמני | אי חיוב קבוצות הכדורגל באשדוד בגין שימוש במתקנים והסדרת נוסח חישוב התקצוב

משנת 1999 ועד שנת 2015 היתה בעיר אשדוד, הנחשבת לעיר החמישית בגודלה בארץ, קבוצת כדורגל אחת – קבוצת "מ.ס אשדוד", שתוקצבה בסכומים נכבדים על ידי עיריית אשדוד. קבוצת הבוגרים, לבדה, מתוקצבת בכ- 3.8 מיליון בשנה בתקצוב ישיר ובנוסף נהנית הקבוצה מתקציבים גדולים נוספים לקבוצות הנוער, ילדים ו "מרכז מצוינות". כמו כן, מיום הקמתה, מתוקצבת הקבוצה במיליוני ש"ח נוספים בתקצוב עקיף בדרך של אי חיוב בגין שימוש במתקני הספורט והמחאת זכויות מהכנסות מפרסום בשטחי המגרש.

אין ספק, שרק בזכות תקציבים אלו, קבוצת "מ.ס אשדוד" מתקיימת ולא מהכנסות מ"גורמים מממנים" המתיימרים להיות בעלים של עמותה. הקבוצה נשענת, כל כולה, על משאבי הרשות המקומית.

בשנת 2015, לשמחת תושבים רבים מאשדוד, הוקמו 3 מועדוני קבוצות כדורגל חדשות: הפועל, עירוני ו- "האדומים". קבוצות אלו מתקדמות ומצליחות, למרות העדר תמיכה עירונית מספיקה וחרף הקשיים התקציביים הרבים שהקבוצות עומדות בפניהם. תקצוב הקבוצות על פי אמות המידה ש"נתפרו" במיוחד עבור קבוצת מ.ס אשדוד כיום, הינו:

מ.ס. אשדוד בוגרים – 3.8 מיליון ₪ בשנה ( ליגת העל ) ;
עירוני אשדוד בוגרים – 230,000 ₪ בשנה ( ליגה א ) ;
"אדומים" בוגרים – 230,000 ₪ בשנה ( ליגה א ) ;
הפועל אשדוד בוגרים – 30,000 ₪ בשנה ( ליגה ג ) ;

בעבר העלתי הצעה לסדר, לכלול בפרמטרים לתקצוב גם את מספר הנהנים (אוהדים) של כל קבוצה, והובטח שנושא זה ייבחן בבניית אמות המידה לתקצוב לשנים הבאות. לאחרונה, קיבלו קבוצות הכדורגל חוזר, על פיו הן מחוייבות בדמי שימוש במתקנים, כדלקמן:

שעת אימון – 80 ₪
שימוש במגרש הסינטטי – 2,500 ₪
שימוש במגרש העירוני – 6,000 ₪

אחזור ואציין, כי קבוצת "מ.ס אשדוד" אשר הוקמה בשנת 1999, נהנתה למעלה מ- 20 שנה באי תשלום שימוש במתקני הספורט העירוניים.

כל הקבוצות החדשות שהוקמו, הנאבקות על כל שקל בשל התקצוב הנמוך ובקושי שורדות, נדרשות לשלם, החל מדצמבר הקרוב – אגרות שימוש במתקנים. חישוב מהיר מראה, כי עם כניסת החיובים בפועל, התשלום שהקבוצות, שאינן "מ.ס. אשדוד", תידרשנה לשלם, יהיה גבוה יותר מהתקציב שהן מקבלות מהעירייה ולמעשה, יביא לסגירתן.

האם מטרתה של הנהגת העיר במעשה זה, הינה לגרום לסגירת הקבוצות החדשות?
האם המטרה של הנהלת העיר לשרת את קבוצת "מ.ס אשדוד" ולהותירה כקבוצה שנוגסת במירב התקציב, למרות שמספר אוהדיה בעיר אינו עולה על מאות, ואולי רק עשרות בודדות ?

אוסיף, כי בקבוצת "עירוני אשדוד", מתאמנים ולומדים כ- 300 ילדים שנגבים מהם כספים רבים ולעומת זאת, בקבוצת "הפועל", מתאמנים ולומדים כ- 150 ילדים, בתקצוב זעום וללא כל תמיכה. אציין, כי בערים אחרות, בקריטריונים של תקצוב קבוצות כדורגל, נלקחים בחשבון מספר האוהדים והתרומה של הקבוצה לעיר ולתושבים, ובמיוחד בשכונות החלשות יותר של הערים. רק באשדוד "נתפרו" קריטריונים מוזרים.

מצרף לשם הדוגמא, קובץ תבחינים של עירית חיפה, שאימצה את השיטה הנהוגה על ידי המועצה להסדר ההימורים בספורט (טוטו) שאינה מתקצבת כלל קבוצות בליגות העל והלאומית ומסייעת יותר לקבוצות בליגות הנמוכות ולקבוצות שפועלות במיזמים בשכונות.

בשלב זה מבקש, וזאת על מנת למנוע מכת מוות לענף ספורט הכדורגל בעיר, להתייחס רק לענין החיוב בדמי שימוש במתקנים ולבטל את ההחלטה. מבקש להעלות הצעת החלטה שתבטל את החלטת הנהלת העיר, לגבות כספים מקבוצות הכדורגל בגין שימוש במתקנים, כדלקמן:

"כל קבוצה, הזכאית לתקצוב מהרשות המקומית ועומדת בכללי המינהל התקין, תהייה זכאית לתקצוב עקיף מלא בגין כל החיובים שיהיו לאותה קבוצה בגין דמי השימוש במגרשים ובמתקנים של הרשות שמוקצים לקבוצה לפי המפתח שנקבע על ידי קריטריוני התקצוב".

עזרו לנו ושתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן