אשדוד – עיר בנסיגה

בשבוע שעבר התבשרנו כי העיר ירדה במדד הסוציו אקונומי מדרגה 5 ל 4. מדוע זה קרה?
פשוט מאוד: עיר שדוחקת את התעשייה – הן בהכבדת המיסים עליה והן בהפיכת אזורי תעשייה לאזורי מגורים – מותירה את העיר ללא תעשייה ממשית ובוודאי שלא בתחום ההייטק. אנו בעיר שמתכננת לכאורה קריית הייטק ברובע המיוחד, אך רוב הסיכויים שיהפוך לרובע של משרדים וזאת מכיוון שהנהלת העיר בראשות ד"ר לסרי אינה מושכת תעשיית עתירה ידע לעיר באופן אקטיבי.

אזכיר את הפרוייקט שעיריית אשדוד יחד עם הממונה על פיתוח התעשייה בזמנו מר יהודה פרנקל תכננו: להפוך את קניון אשדוד למתחם הייטק. מה קרה איתו? כלום!! חוץ מכמה מאות אלפי ש"ח למנגנון מיותר שבוזבזו כמובן, אין השקעה משמעותית, אם בכלל, של הנהלת העיר בתשתיות חדשות לתעשייה ובמיוחד לתעשיית הייטק.

לכן לרוב הצעירים שמסיימים לימודיהם האוניברסיטאיים אין מקום תעסוקה ראוי בעיר ומקום התעסוקה האולטימטיבי הפך להיות "עובד עירייה״ – ולהצטרף למנגנון המנופח שלה.

בשילוב של נסיגה ברמת החינוך ובתוצאות מבחני ילדי אשדוד, העיר דוחקת את האוכלוסייה הצעירה החוצה מהעיר לערים שיודעות להשקיע ממשית בחינוך ובילדים – ולבסוף, כאשר מחירי הדיור כל כך יקרים אין ביכולת המשפחות הצעירות להישאר בעיר כאשר יש אלטרנטיבות עדיפות בערים סמוכות. ד״ר לסרי, הבטיח דירות לצעירים בפחות ממיליון שקלים. מישהו יודע לומר לי כמה דירות כאלה נבנו?

על מנת שנחזיר את הצעירים לעיר, הנהלת העיר חייבת לשנות מהיסוד את תקציביה. להחליט על צמצום רוחבי בהוצאות העיריה בסדר גודל של 5%-7% והסכומים שיתפנו, כ-140 מיליון שקלים בכל שנה – יופנו לחינוך – השקעה בתוכנית חדשות, בתשתיות ובאיכות; לתשתיות עבור תעשיית הייטק לרבות מתן תמריצים עירוניים למפעלים שיגיעו לעיר ומתן תמריצים לתושבים שיעברו לעיר מתחום ההייטק; בבינוי – הנחיית החברה העירונית להיכנס לתחום הבנייה למגורים לפרויקטים של בניה לזוגות צעירים לדירות שתימכרנה ללא רווח קבלני במיליון ש״ח – ואף בפחות.

העיר חייבת לעשות שינוי, ועכשיו!

עזרו לנו ושתפו את הפוסט:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן